Tayland Su Festivali Songkran Nedir? Neden kutlanır? | Blogmavi.com

Tayland Su Festivali Songkran Nedir? Neden kutlanır?

Songkran - Tayland su festivali

Dünyada insanların devasa büyüklükteki su tabancalarıyla birbirini ıslattığına en son zaman şahit oldunuz? Tayland bu olaya her sene şahit oluyor. İşin en güzel yanı ne biliyormusunuz? Orada ıslanmaktan hiç kimse şikayetçi değil. Gelin sizinle Tayland’da herkesin doyasıya eğlendiği bu muhteşem Songkran festivali hakkında edindiğimiz bu bilgilere bakalım.

Songkran nedir ve ne zaman kutlanır?

Tayland’da her yıl kutlanan Songkran, yada diğer bir adıyla “Tayland su festivali”, Taylandlıların yeni yıla giriş bayramıdır. Bizim takvimimize göre her yıl 13 nisandan 15 nisana kadar kutlanır. Bu bayramın kutlandığı günler, Tayland’da resmi tatildir.

Songkran nasıl kutlanır?

Festivale katılan bir çok insan elinde kocaman su tabancalarıyla birbirlerine su sıkarak kutlar. “Tayland su festivali” adını almasının sebebi de budur aslında. Neden insanların birbirine su sıktığı konusuna gelecek olursak, Nisan ayı Tayland’da en sıcak geçen aydır. İlk olarak insanların sıcaktan bunalması nedeniyle böyle bir şeyin ortaya çıktığı bilinmektedir.

Özellikle gençler arasında Songkran’da “çeteler” kurup toplu halde insanlara su sıçratmak oldukça popülerdir. Hatta bazıları su tabancasının içine buz koyarak suyun daha da soğuk olmasını sağlar.

Hem serinleyip hem de bayramlarını kullanayan bu insanlar Songkran’a şenlik katar.

Songkran’da neden insanlar ıslatılır?

Her ne kadar Tayland Su Festivalinde millet su tabancalarıyla yerel halkı ve turistleri ıslatarak eğlense de, bunu yapmalarının başka bir sebebi daha vardır; çoğu Taylandlı Songkran’da ıslattıkları kişilerin yeni yılda onlara uğur getireceğine, kafalarındaki kötü düşünceleri arındıracağına ve mutlu mesut bir yıl geçireceklerine inanır. Bunu sağlamak için bazı kişiler itfaiye gibi kurumlarda çalışanlar insanları ıslatmak için kocaman yangın söndürme hortumlarını bile kullanır.

Eğer Tayland’da Songkran’da giden yeni bir turistseniz birisi üzerinize yangın söndürme hortumuyla su tutarsa şaşırmayın. Taylanda hoşgeldiniz mesajıdır 🙂

Songkran Tarihi

Songkran aslında Hindistan kökenli bir bayram olan “Makar Sankriti” nin Taylandlılar tarafından kendilerine uyarlanmış versiyonu.

Bir zamanlar Tayland, Hindistan bayramlarından oldukça etkilenmişti. Eskiden Budist din adamları insanları kutsamak için su kullanarak kısa bir tören yapardı. Kutsanan kişiler de bu suyu alıp evlerine götürüp saklardı.

Tayland su festivalinin kökeni aslında bu din adamlarının kutsamak için kullandığı sudan geliyor.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir