Ukraynalılar hangi dili konuşur?

ukrayna

Ukrayna ile ilgili kafa karıştıran soruların başında da “Ukraynalılar hangi dili konuşur?” gelir. Aynı Ruslar gibi, Ukraynalılar da kiril alfabesini kullandığından dolayı konuştukları dil genellikle Rusça ile karıştırılmaktadır. Halbu ki Ukraynalıların kendi dili Ukraynaca bulunmaktadır. Telaffuzları genelde Türkçe’ye yakın olduğundan dolayı, ana dili türkçe olan birinin Ukraynaca öğrenmesi daha kolaydır (İngilizce konuşan biri ile kıyaslandığında).

Ukraynaca ve Rusça ne kadar farklı?

Ukraynaca ve Rusça arasındaki fark, neredeyse Azerice ve Türkçe arasındaki fark kadardır. Cümle yapıları ve kelimelerin çoğu aynı olmasına rağmen, bazı değişiklikler de bulunmaktadır. Ama genel olarak Ukraynalılar, Rusça konuşanları ve Ruslar da Ukraynaca konuşanları rahatlıkla anlayabilmektedir.

Ukraynaca hakkında bilmeniz gerekenler

Ukraynalılar kendi farklı bir millet olarak tanımladığı için resmi dilleri Ukraynacadır.

  • Ukraynaca, daha çok kendini “Ukraynalı” olarak tanımlayan, Ukraynanın batısında yaşayan insanlar tarafından konuşulmaktadır.
  • Ukraynada Rus azınlık bulunduğundan dolayı, Ukraynanın doğusuna doğru gittiğinizde Rusça konuşan insanlara rastlamanız mümkündür. Çünkü orada yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu kendisini “Rus” olarak tanımlamaktadır.
  • Her ne kadar “Ukraynaca” konuşsalar da, yabancı bir ülkede iş bulmak için başvurduklarında, “Rusça” bildiklerini söylerler çünkü Ukraynacanın herhangi bir geçerliliği yoktur.
  • Ukraynalılar, Ruslarla anlaşamadığından dolayı, sokakta Rusça konuşan insanlara pek sıcak bakmazlar.

Sonuç olarak

Eğer Ukraynaca veya Rusça öğrenmeye karar verdiniz ama hangisini öğreneceğinize karar vermediyseniz, eğer Ukraynada yaşama gibi bir planınız varsa Rusça değil, başından beri Ukraynaca öğrenin çünkü daha önce de söylediğim gibi Ukraynalılar, Rusça konuşan insanlara pek sıcak bakmıyorlar(Aralarındaki politik sebeplerden dolayı) Bknz: https://blogmavi.com/2018/03/rusya-ve-ukrayna-arasindaki-sorun/. Ama eğer ki uluslararası seviyede geçerli olan bir dil öğrenmek istiyorsanız, Rusça sizin için daha mantıklı olacaktır çünkü Ukraynaca sadece Ukraynada konuşuluyor.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir