Ukrayna neden fakir bir ülke?

Ukrayna neden fakir

Ukrayna, Avrupaya bu kadar yakın olup da, ekonomisi bu kadar kötü olan nadir ülkelerdendir. Bu kadar doğal kaynağa sahip olmasına rağmen neden fakir olduğu konusu herkesin kafasını kurcalayan sorulardan. Aslında bilinenin aksine Ukrayna, ekonomik yükselişe geçebilecek potansiyele sahip olan bir ülke. Konumu itibariyle Avrupa ve Rusya arasında bir köprü görevi görüyor. Eski Sovyet ülkelerinin yaşadığı bu ekonomik sıkıntılardan Ukrayna da nasibini almış. Ukraynanın bu kadar fakir olmasının birden fazla nedeni var.

Ukraynanın politik sıkıntıları

Bildiğiniz üzere Ukrayna uzun yıllar boyunca Rusya’nın bir parçası olmuş, onlarla ortak bir politika sürdürmüş bir ülke. Sovyetler Birliği dağıldığında ve Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan ettiği zamandan beri, Rusya yanlısı siyasetçiler her zaman başına sıkıntı oldu. Bu siyasetçiler genelde Ukrayna’nın tam bağımsız bir ülke olduğunu kabullenemeyip Rusya yanlısı politikalar gütmektedirler. Ancak aradan çok fazla zaman geçmeden, “Ukraynalı” kimliğini benimsemiş yeni bir siyasi hareket başladı, bu yeni siyasi hareket Ukraynayı, Rusya’nın kuklası olmaktan çıkardı. Bu durum tabii ki Rusya’nın hiç hoşuna gitmediğinden, bazı ekonomik ve askeri yaptırımlara maruz kaldılar. Rusya ile askeri anlamda rekabet edebilmeleri için askeri harcamalarını oldukça yüksek tutuyorlar bu da ekonomilerini kötü etkiliyor.

Ukraynadaki yolsuzluk

Yolsuzluk, Ukrayna ekonomisini negatif olarak etkileyen unsurlardan. Ülkedeki zengin iş adamlarının çoğu dolaylı yoldan yada direk olarak bir suça bulaşmış ve Ukrayna’nın geleceği için bir şey yapmaktan çekinen eğitimsiz kişiler. Bu kişilerin yönettiği firmalar ve şirketler rakipleriyle adil bir biçimde rekabet etmek yerine, rüşvet vs. gibi yasal olmayan yöntemlerle sektörde tekel haline gelip diğer rakip firmaları saf dışı bırakıyor. Durum böyle olunca da ekonomileri olumsuz etkileniyor.

Şimdilerde Ukrayna

2014 yılında Ukraynalılar tarafından gerçekleştirilen bir devrimle, Rus yanlısı devlet başkanı Yanukovic görevi bırakmak zorunda kalıyor. Bu tarihten itibaren ekonomide köklü değişiklikler yapılıyor ve ülke ekonomisinin can simidi olan demir ve çelik sektörü iflasa doğru gidiyor ancak onun yerine tarım ve bilişim teknolojileri alanında oldukça ilerleme kaydediyor Ukrayna.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir