Sunum Stresinden Nasıl Kurtulursunuz?

sunum

Üniversite öğrencilerinin en büyük sıkıntılarından biri de sunum yapmaktır. Sunum stresinin genel olarak sebebi de çoğu üniversite öğrencisinin daha önce hiç sunum yapmamış olması veya yapmasına rağmen hala bazı sebeplerden dolayı heyecanlarını atamamalarıdır. İnsanların sizin hakkında ne düşündüğünü çok önemsiyorsanız, sizin de sunumlarda eliniz ve ayağınızın birbirine dolaşması kaçınılmazdır. Sunumlarda “ya kötü yaparsam”, “ya bir şey anlatamadan öylece kalırsam” ve en önemlisi “ya insanlar bana gülerse” gibi sorular en çok sunumda heyecana ve strese sebep olan şeylerdir. Bu stres öğrencilerin psikolojisini olumsuz yönde etkileyerek hayatı sorgulamalarına sebep olur. Bu makalemizde sunum stresinden nasıl kurtulabilirsiniz size onu anlatacağız.

Sunum stresi neden olur?

1) Diğer öğrencilerin önünde sunum yaparken, sunumu yapan kişinin yaşadığı stres, ağırlıklı olarak arkadaşlarının önünde mahçup olma korkusudur. Bildiğiniz üzere sınıf arkadaşlarınız sizinle dalga geçmek için bir açığınızı kollar. O açığı onların eline verdiğiniz an, bir kaç dönem boyunca hatırlamaya hazırlayın kendinizi çünkü arkadaşlarınız bu durumu sizi kolay kolay unutturmazlar asla.

2) Yeterince hazırlanmadan sunum yapmaya çıkanlarda da ayrı bir stres görünür çünkü o stres aslında bilmediğiniz bir şeyi anlatma korkusudur. Aklınızda sürekli bazı sorular dönüp durur “acaba anlatabilecek miyim?”. tarzı. Bu durumda kendinizden emin olmadığınızdan dolayı sürekli bir başarısızlık ve umutsuzluk hissine kapılacağınızdan dolayı stres kaçınılmazdır.

3) Sosyal fobi vs. psikolojik rahatsızlıklar. Sosyal fobisi olan insanlar toplum ile etkileşime girmekte güçlük çekerler. Sunumlarda da başka şeyleri düşünmekten yapacakları işe odaklanamazlar. Bu da sunum stresinin sebepleri arasındadır.

Sunum stresinden kurtulmak her ne kadar imkansız gibi görünse de sizi rahatlatacak bir kaç şey bulunmaktadır.

Farklı kişilerin sunumlarına katılın

Eğer sizden önce başka sunum yapacak kişiler varsa bu kişilerin sunumlarına katılıp neler oluyor ve neler bitiyor öğrenin. O kişinin yaptığı başarılı şeyleri alıp, başarısız ve uzaktan kötü gelen şeyleri kendi sunumunuzda yapmamaya çalışın. İzlediğiniz sunumlar sizin için bir tecrübe olacaktır.

Hazırlıklı olun

Slaytlardan okuyarak yapacağınız sunum, sunum değildir ve izleyici tarafından pek dikkate alınmazsınız. Sunum yapacağınız konuya tamamen hazırlıklı olmanız ve birikimli bir şekilde konunuzu anlatmanız stresi atmanızda yardımcı olacaktır. Anlatacağınız konuya kendinizi tam hakim hissederseniz özgüveniniz artar ve daha az stres yaparsanız.

Erken gelin

Sınıfa erken gelip projeksiyonu falan ayarlayıp, sunum materyallerinizi ekrana yansıtın ve izleyicilere sunum başlamadan bir göz atın. Bu durum sunum yapacağınız ortama sizi alıştıracağı için stresiniz bir nebze de olsa azalacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir