Şarj Dinamosu (Alternatör) Arızası Belirtileri

Şarj dinamosu

Aracınızın motorunun sorunsuz olarak çalışmaya devam edebilmesi için kesintisiz bir elektrik gücüne ihtiyacı vardır. Her ne kadar çoğu kişi araçta elektrikten sorumlu parçanın akü olduğunu zanneder ancak asıl kahramanımız şarj dinamosudur. Moturunuz hareket halindeyken, Şarj dinamosu kendi kendine elektrik üreterek aküyü şarj eder. Eğer böyle olmasaydı akü aracınızın tükettiği elektriğe sadece bir gün bile dayanamazdı çünkü araç içindeki neredeyse her şey(Radyo, ışıklar, direksiyon vs.) elektrik tüketiyor.

Malesef her parçanın olduğu gibi Şarj dinamosunun da bir ömrü vardır. Ömrünü doldurduğunda aracınızda bazı elektriksel problemler baş gösterecektir.

Arızalı Şarj dinamosu nasıl belirtiler gösterir onları inceleyelim.

Kötü koku gelmesi

Kötü koku
Photo by Aqua Mechanical / CC BY 2.0

Ya şarj dinamosu ile kötü koku ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Düşündüğünüz gibi değil. Şarj dinamosu bir kayış sistemi desteği ile çalışmaktadır. Eğer Şarj dinamosu kayışı herhangi bir nedenden dolayı sürtünmeye başlarsa, bir süre sonra aracınızın içerisinde kötü bir koku almaya başlayacaksınız. Aracınız eskiyse ve yalıtımı kötüyse bu koku sizi daha da rahatsız edecektir. Yeni araçlarda ise genellikle aracınız ön tarafındayken veya kaputu açtığınızda alırsınız bu dediğim alternatör kayışı sürtünmesinden kaynaklanan kokuyu.

Işıklandırmada isteksizlik

Araba ışıkları

Şarj dinamosu aracın tüm elektrik üretimini üstlendiğinden dolayı, eğer araç içi ışıkları açtığınızda, sinyal verdiğinizde, dörtlüleri yaktığınızda veya farları yaktığınızda eskisi kadar canlı yanmadığını fark ettiyseniz, şarj dinamonuz ışıkların canlı bir şekilde yanabilmesi için istediği elektrik voltajını üretemiyordur. Hatta daha kötüsü, şarj dinamonuz tamamen elektrik üretimini kesmiş, aracınızın ışıkları tamamen elektriği aküden çekiyor olabilir. Akşam vakti giderken, ışıklarınızın önünüzü yeteri kadar aydınlatmadığını fark ettiyseniz alternatörünüzden şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

Akünün bitmesi

akü

Şarj dinamosunun arızalandığı veya görevini tam olarak yerine getiremediği durumlarda en çok görülecek şey, akünün beklenmedik zamanda bitmesidir. Daha öncede söylediğim gibi aracınızı çalıştırdığınız andan itibaren aküyü şarj etme görevini şarj dinamosu üstlenmektedir. “Yaa daha yeni almıştım ben aküyü” diye yakınmaya başladıysanız şarj dinamosu veya alternatör şüphelenmeniz gereken parçaların en başında yer almaktadır. Akünüz biterse ve motorunuzu stop ederseniz, şarj dinamosu da sizi yolda kalmaktan kurtaramayacaktır. Elinizde bir takviye kablosu ile kendinizi oto yol köşelerinde bulabilirsiniz. Aracınızın göstergesinde akü arıza lambasını gördüğünüz andan itibaren bir servise gidip şarj dinamonuzu gözden geçiriniz.

Şarj dinamosu tamir olur mu?

Bir çok araçta şarj dinamosu genellikle içindeki kömür bittiğinden dolayı işlevini yerine getiremez, bu tür durumlarda şarj dinamosunun içindeki kömür değiştirilerek, ömrü biraz daha uzatılabilmektedir. Bu vesile ile ucuz bir şekilde bir süre daha kullanmaya devam edebilirsiniz. Bazı araçlarda ise bu yöntem hiç bir şekilde işe yaramamakta, sorunun çözümü sadece yeni bir şarj dinamosu alıp takılmaktadır. Sadece kömürünün değiştirilerek sorunun çözülüp çözülemeyeceğini güvenilir bir ustaya sorup öğrenebilirsiniz. Usta tanıdığınız falan değilse, kömür değişimi ile uğraşmak istemeyecek, size şarj dinamosunun değişmesi gerektiğini söyleyecektir. Bu yüzden danışacağınız ustanın güvenilir olması şarttır.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir