Polonyalılar neden Türkleri sevmez?

Polonyalı Süvariler

Erasmus için Polonya’ya giden türk öğrencilerin en çok söylendiği şeylerden bir tanesi de “Polonyalılar neden Türkleri sevmez” sorusudur. Aslında Polonyalıların, türklere karşı gösterdiği bu soğukluğu fark etmek için Polonyaya gitmenize bile gerek yok. İnternette yapacağınız her basit araştırmanın sonucu sizi bu kanıya vardıracaktır. Avrupa’nın göbeğinde olup da bu kadar tutucu olmayı nasıl başarıyor Polonyalılar doğal olarak merak ediyorsunuzdur.

Polonyalıların Türklere bu kadar soğuk davranmasının birden fazla sebebi var aslında.

Tarihi ve Dini çatışmalar

Hussar

Osmanlı İmparatorluğu en güçlü zamanlarında, Viyana kuşatmasını yaparken, Avrupa’nın her köşesinden ülkeler Osmanlının bu ilerleyişini durdurmak için onlar da birbirlerinden nefret etmelerine rağmen Viyanayı savunmak için asker gönderdiler. Polonya’da bu asker gönderen ülkelerden bir tanesidir. O sıralarda Polonyanın gönderdiği askerler, Hussar denilen Polonyanın elit süvari birliklerinden bir tanesidir(Yukarıdaki fotoğraftaki kıyafetleri giyerler). Polonyalılar genel olarak Viyana kuşatmasının durdurulmasının başarısının bu gönderdikleri kanatlı Hussarlar sayesinde gerçekleştiğine inanıyor. Youtube’a “when the winged hussars arrived” yazarsanız Polonyalıların genel olarak bu konu hakkında ne düşündüğünü okuyabilirsiniz yorumlardan. Sabatonun da bu konuyla ilgili yaptığı bir şarkısı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Polonya’nın, Sovyetler kolonisi dönemi

Polonya, ikinci dünya savaşından sonra neredeyse 60 sene boyunca Sovyetler Birliği’nin bir kolonisi oldu. Bildiğiniz üzere Sovyetler Birliği, halkın batının yaşam tarzından etkilenmemesi için onlara komünist olmayan ülkelere seyahat yasağı getirmişti. Polonya da bağımsız bir politika güdemeyeceği için bu yasağa uymak zorunda kaldı. Zaten tutucu olan Polonyalılar bu yasaktan dolayı daha da tutucu oldu çünkü dışarıda nasıl bir yaşamın olduğunu bilmiyorlardı. Tutuculukları ve Türklere karşı olan bu soğuklukları nesilden nesile aktarılmaya devam etti.

Günümüzde Polonyalılar ve Türkler

İşin en komik tarafı ne biliyor musunuz? Türkiye’de sokaktan gelip geçene sorsanız “Polonya hakkında ne düşünüyorsunuz” diye çoğu kişi bu konuyla ilgili yorum bile yapamayacak çünkü emin olun çoğu kişi Polonya’nın nerede olduğunu bile bilmiyor. Durum böyleyken, uzaktan sizin tanımadığınız birilerinin sizi sevmemesi gerçekten çok kötü değil mi? Bilmiyorum belki bu durum Polonya medyası ile alakalı da olabilir. Televizyonlarında Türkiye hakkında neler söylüyorlar bilmiyoruz.

Umarım bir gün Polonyalılar bu yaptığı şeylerin yanlış olduğunu anlayıp Türklerin, Polonyalıların gözündeki imajı değişir de bu soğukluk biter. Zaten kısa olan bu yaşamda nedir bu hoşnutsuzluk? Tarihi olayları bir kenara bırakmak lazım. Geçmiş geçmişte kaldı.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir