Nazi Almanyası Neden Türkiye’ye Saldırmadı

Adolf Hitler

İkinci Dünya Savaşının en korkulan savaş makinesi olan Nazi Almanyası, Fransa’dan, Bulgaristan’a kadar tüm Avrupa’yı işgal ettiğinde bu durum Türkiye’yi de endişelendirmeye başlamıştı. Türkiye bunun önlemini alarak Bulgaristan ve Yunanistan sınırına devasa bir asker yığımı yaptı ve ha saldırdı ha saldıracak derken bir süre sonra Almanya, Türkiye’ye saldırmayarak hedefini tamamen doğuya, yani Sovyetler Birliğine doğru çevirdi. Savaş bitti, aradan neredeyse 100 sene geçti ama akıllarda hala Nazi Almanyası’nın neden Türkiye’ye saldırmadığı sorusu var.

O dönemlerde bir Süper güç olan Nazi Almanyası neden Türkiye’ye saldırmadı?

Türk Ordusu ve Konum engeli

Nazi Almanyası’nın Süper güç ve o dönemlerde Türkiye’den çok daha güçlü olduğu konusunda herkes hem fikir ancak Avrupa’da ve Balkanlarda işgal ettiği ülkelere baktığımızda Fransa hariç, çoğu zayıf ve gelişmemiş ülkeler. Bknz: Yunanistan, Bulgaristan, Macaristan vs. Türkiye bu ülkelere kıyasla daha gelişmiş durumdaydı. Bu yüzden Nazi Ordusunun, Türk ordusunu alt etmesi oldukça büyük çaba ve zaman gerektirecekti. Bunun haricinde, Türkiye, Sovyetler Birliği ve İngiliz sömürgeleriyle komşu olduğundan dolayı, Almanyanın saldırması durumunda, o sıralarda tarafsız olan Türkiye, Müttefiklerin yanında savaşa dahil olabilirdi. Almanya bunu göze alamazdı.

Türkiye’nin doğal kaynakları yok!

Dünya Petrol Rezervleri
Jo Di Graphics [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons
Her şeyden önce Türkiye’yi işgal etmesi için Almanya’nın bir sebebi yok. Bilindiği üzere, Türkiye’den petrol çıkmıyor ve Almanya’nın diğer ülkeleri işgal etmeden önce kullandığı propaganda malzemesi olan azınlık Almanlar da yok. Tarafsız olduğundan dolayı, müttefiklere herhangi bir yardımda da bulunmuyor. Hani belki Türkiye, Sovyetlere bir cephe daha açmak için kullanılabilirdi ama bu durumunda bazı sıkıntıları var; Sovyet ve Türkiye sınırı dağlık bölgeler olduğu için bu plan da pek akıllıca değil.

Türkiye’nin coğrafi zorlukları

Nazi Almanyası’nın, Avrupada elde ettiği başarıların arkasında en popüler savaş taktikleri olan Blitzkrieg yatıyor. Bu savaş taktiği, rakiplerinin hazırlanmasına bile izin vermeden, onlara aniden hızlı bir şekilde, motorize birliklerini de en ön saflarda tutup saldırarak ilerlemeyi içeriyor. Türkiye coğrafi olarak bu savaş taktiğinin uygulanmasına uygun bir yer değil çünkü genel olarak dağlık bölgelerden oluşuyor. Bu da motorize birliklerin hareketini zorlaştıran bir durum. Bunun yanı sıra, Nazi Almanyası’nın böyle bir eylemi gerçekleştirebilmesi için Akdeniz ve Karadeniz’de donanma üstünlüğü kurması gerekiyordu. Almanya’nın donanması, Versay antlaşmasının getirdiği kısıtlamalar yüzünden zayıf olduğu için bunu başaramazdı.

Almanya ve Türkiye’nin tarihi bağları

Türkiye ve Almanya, birinci dünya savaşında müttefik olarak beraber savaştıkları için, Hitler, Türkiye’nin Almanya’nın yanında savaşa dahil olabileceğine inanıyordu. Bu yüzden barışçıl yollarla Türkiye’yi de savaşa dahil etme girişimlerinde bulunuyordu. Bu yüzden Hitler’in Türkiye ile savaşa girme gibi bir planı yoktu.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir