Lebensraum Nedir?

Kaiser Wilhelm

Adolf Hitler, Nazi Almanyasının sahip oldukları toprakların, nüfusu her geçen gün artan Alman halkına yetersiz olduğuna inanıyordu. İlk başlarda Lebensraum politikasının amacı her ne kadar sadece Versay Anlaşmasının Almanya’dan kopardığı toprakları geri almak olsa da, Nazi Almanyasının dönemde oldukça güçlenip beklemeyen şeyler başarmasının ardından tabii ki bu politikayı, “Büyük Almanya” hedefi ile değiştirdiler. Avrupa’nın büyük bir kısmını içine alacak kadar genişletme kararı aldılar çünkü onları kimsenin durduramayacaklarını düşünüyordular.

Nazi Almanyasının bir dış politikası olan Lebensraum ne demek ve uygulanışı nasıldır onu öğrenelim.

Lebensraum ne demek ve amacı nedir?

Lebensraum - Büyük Almanya
Hayden120 [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Lebensraum, Almancada basitçe “Yaşam Alanı” anlamına gelmektedir. Nazi Almanyası tarafından uygulanan şimdiye kadar ki en büyük soykırım politikasıdır. Bu politikanın amacı Nazilerin, kendilerinden daha düşük ırk olarak gördükleri, Avrupada yaşayan Slav nüfusunu ve yahudileri (Ukraynalılar, Ruslar, Polonyalılar vs.) vahşice öldürerek, köleleştirerek veya topraklarını terk etmelerini sağlayarak, üstün olarak gördükleri “Nordic” nüfusunu onların topraklarına yerleştirerek oraları “Almanlaştırma”yı hedeflemektedir. Böylece hem Almanlara “ihanet etme” potansiyeli olan yerel halktan kurtulmuş olacaklar hem de doğal kaynaklar ve tarım bakımından zaten zengin olan Doğu Avrupa topraklarını da “Büyük Almanya”ya katmış olacaklardır.  Bu topraklar nüfusun haricinde, aynı zamanda Nazi Almanyasına yiyecek stoğu da sağlamış olacaklardır.

Lebensraum’dan en fazla etkilenen ülke

Lebensraum en fazla Almanya ile sınır komşusu olan Polonyayı etkilemiştir. İkinci dünya savaşı sırasında Naziler, 1939 yılında Polonyayı işgal ettiğinde bildiğiniz sistematik olarak Polonya halkını yok etmek istemiştir. “Bir halk yok etmek için onun edebiyatını yok etmelisin” mantığında olan Naziler, ülkedeki tüm Polonyalı aydınları, yazarları, oyuncuları, edebiyatçıları tutuklayıp idam etmiştir. Bunun yanı sıra Polonyadaki tüm halk kütüphanelerini, kiliseleri ve tarihi eserleri yakıp yıkmışlardır. Nazi Almanyası savaşı kaybetmeye başladığı zaman, Polonyadan çekilirken bile tüm binaları yerlebir etmiştir. Başkent Varşova ve diğer çevredeki Polonya illeri %95 oranında yıkılmıştır. Savaştan sonra Varşova’nın yeniden inşa edilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir