Karter Contasından Yağ Kaçağı Belirtileri

Motor karterinden yağ kaçağı

Aracımızın karterini bir yer sürttüğümüzde veya karter contası işlevini yerine getiremeyip yağ kaçırmaya başladığında aracımızda bazı sorunlar baş göstermeye başlayacaktır. Aracımızı kullandığımız müddetçe motor yağımız aracımızın zarar görmesini engelleyerek motor ömrünü uzatır. Zamanla yağ basıncından dolayı karter kapağında bulunan conta görevini yerine getiremeyerek yağ kaçırmaya başlar ve bu durum çoğu bilinçsiz kullanıcılar tarafından fark edilmez. Karter contasından yağ kaçağı sorunu erken teşhis edilmez ise motorumuza büyük zararlar verebilir.

Aşınmış bir karter contası nasıl belli olur derseniz işte karter contasından yağ kaçağı belirtileri;

Hararet sorunu

hararet

Karter contası yağ kaçırmaya başladığında damla damla aracınızı kullandığınız her zaman yağ dışarı yağ kaçıracaktır ve bir süre sonre aracınızın yağında eksilme olacağından dolayı hararet seviyenizde olumsuz yönde değişiklikler olacaktır. Motor yağının ne işe yaradığını biliyorsunuz değil mi? Görevi motor içinde çalışan parçaların birbirine sürtüp aşınmasını engellemek. Karter contasından yağ eksildiğini erken fark etmezseniz istemeden de olsa aracınızı yağsız veya eksik yağla kullanarak en kötü senaryoda aşırı hararet yaptırarak motorunuzu yakabilirsiniz.

Egzozdan veya motordan duman atması

Egzozdan duman atması

Yağı eksilmiş bir aracta hararet sorunlarının baş göstereceğini söyledik. Araç hararet yaptığında egzozdan duman çıkması bilinen bir sorundur. Bazı durumlarda karter contasından kaçan yağ direk olarak egzoz manifoldunun üzerine damlayacağından dolayı duman direk aracın ön tarafından da gelebilir çünkü bildiğiniz üzere egzoz manifoldu çok fazla sıcak bir parçadır ve üzerine yağ damlayacağından dolayı kaputu açtığınızda yukarı doğru duman atabilir. Hatta izolasyonu çok iyi olmayan eski araçlarda sürat halinde dumanı içeri alması bilinen bir durumdur.

Motor arıza lambası yanması

Aracınız çok eski bir model değilse beyin karter contasının sebep olduğu aracınızdaki yağ eksilmesini fark edeceğinden dolayı motor arıza lambası yakıp sizi uyaracaktır. Aracınızda görünüründe ve peformansında bir sorun yoksa ve yağ lambası ve motor arıza lambası yanıyorsa bu sorunun sebeplerinden bir tanesi de karter contası olabilir. Unutmayın ki yağ eksilmesi sadece karter contasından kaynaklanmaz; yağ kaçağına sebep olabilecek birden fazla sorun vardır. İşlevsel bir tespit için yağ kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız aracınızı bir servise götürmenizde fayda var.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir