Avusturya ve Almanya neden ayrı devletler?

Almanya ve Avusturya Dostluğu

Yan yana iki devlet düşünün aynı dili konuşsun ve aynı soydan gelsin ama farklı devletler olsun. Almanya ve Avusturya bunun en dikkat çekici örneklerinden bir tanesidir. Pek çok kişinin dikkatini çekmiştir bu durum. Madem ikisi de Almanca konuşuyor ve kültürleri hemen hemen aynı neden ayrı devletler diye. Bu sorun aslında taa Almanya’nın kuruluş zamanlarından beri tartışılan bir konu. Gelin başından beri bunun sebebini konuşalım.

Avusturya ve Almanya neden ayrı?

1800’lü yılların ortalarında Alman devrimciler, o sıralarda parçalara ayrılmış ve fikir ayrılıklarının baş gösterdiği Alman devletlerinin birleşip, “Büyük Almanya” olması için mücadele yürütürler. Bunun gerçekleşebilmesi için sadece iki yol vardır;

  1. Katolik Avusturya tarafından önerilen yol, tüm Alman devletlerinin birleşip Avusturya önderliğinde parlementer bir demokratik çatı altında birleşilen bir Alman devleti kurulmasıdır.
  2. Protestan Prusya tarafından tavsiye edilen yol ise, Prusya önderliğinde parlementer bir demokrasi yerine, anayasal bir monarşi devleti kurulmasıdır.

Uzun süren tartışmalar ve birleşme çabalarının sonunda taraflar bir çözüm bulamazlar ve kısa bire süre sonra iki kardeş Alman devleti olan Avusturya ve Prusya arasında bir savaş çıkar ve bu savaşı Prusya kazanır. Bu olaydan sonra kurulan Alman devletine, Avusturya dahil edilmez. Yani bu şu anlama geliyor, Almanya kurulduğunda, Avusturya bu Alman oluşumunun bir parçası değildi ve dışarda bırakıldı.

Avusturya ve Almanyanın birleşmesi

Adolf Hitler Viyana Konuşması
Bundesarchiv, Bild 183-1987-0922-500 / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de]
Birinci dünya savaşının bitiminden hemen sonra, Avusturyadaki Alman milliyetçiler, Almanya ile birleşmek isterler ancak, Almanya’nın daha da güçlenmesini istemeyen Birleşik Krallık ve Fransa tarafından bu birleşimin gerçekleşmesi engellenir. Yıllar geçer ve 1933 yılında Adolf Hitler iktidara gelir. Avusturyanın “Anavatan”dan ayrı olmasının sebebini “Prusya’nın zayıflığı” olarak görür ve birleşim için müzakereleri başlatır. 1938 yılında, Alman orduları Avusturya’ya girer ve zaten Alman olan halk buna karşı çıkmaz. 1945 yılına, yani savaşın bitimine kadar Almanya ve Avusturya birleşik olarak kalır ancak Almanya savaşı kaybettikten sonra müttefik devletler tarafından tekrar Avusturya ile ayrılmaları sağlanır. Çünkü “Büyük Almanya” müttefik devletler için tehlike arz etmektedir.

Günümüzde Avusturya ve Almanya

Her ne kadar resmi olarak birleşmiş olmasalar da Avrupa Birliği’nden dolayı aralarında herhangi bir sınır olmadığı için birleşmiş sayılmaktadırlar. İki halkta birbirlerini kardeş olarak görür ve her konuda destek çıkarlar.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir