Araçlarda Termostat Arızası Belirtileri

Hararet yapan araba

Su soğutmalı araçların hepsinde bulunan Termostat denilen parça, aracımızın soğutma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesidir. Termostat’ın görevi, soğutma sisteminin içinde bulunan sıvının ne zaman devir daim olup ne zaman duracağını ayarlamaktır. Aracınızın motor suyu ısındığında, termostat’ın kapağı açılarak suyun devir daim olmasını sağlarken, su soğuyup motor çalışma sıcaklığına geldiğinde, suyun daha fazla soğuyup aracınızın performansını etkilememesi için termostat’ın kapağı kapanır.

Termostat ömrünü doldurduğunda ya sürekli kapalı kalır hiç devirdaim yapmaz, yada sürekli açık kalıp sürekli devirdaim olmasını sağlar. Sürekli açık kalması o kadar büyük bir problem değildir ancak sürekli kapalı kalması motorunuza büyük zararlar verebilir.

Termostat arızalandığında nasıl belirtiler gösterir onu öğrenelim.

Su hortumlarında oluşan kaçaklar

Eğer termostat hiç açılmazsa, aracınızda bulunan su hortumlarında basınç düzensizlikleri meydana gelir. Özellikle termostat’ın içinde bulunduğu termostat hortumunun birleşim yerlerinden su kaçağına sebep olur. Bunun haricinde diğer su hortumları da basınçtan dolayı zarar görerek bir süre sonra yırtılır ve su kaçırmaya başlar. Bu durum aracınız için oldukça tehlikelidir çünkü eğer fazla miktarda su kaçağı olursa moturunuz susuz kalır ve başınıza büyük maddi hasarlar açabilir. Su genleşme kabınıza sürekli su ilave etmek zorunda kalıyorsanuz bu durumdan şüphelenebilirsiniz.

Düzensiz motor sıcaklığı

Daha önce ne demiştik? Termostat aracımızdaki motor suyunun ne zaman devirdaim olup ne zaman olmayacağını kontrol eder. Arızalı bir termostat bu işlemi düzgün olarak gerçekleştiremeyeceğinden dolayı aracınızın hararetinde bir tuhaflık olduğunu fark edeceksiniz. Örneğin seyir halindeyken bir bakıyorsunuz motor sıcaklığı 90 olmuş, bir bakıyorsunuz 80’e düşmüş sürekli öyle gidip geliyor yada yokuş çıkarken ve inerken ani değişiklikler oluyor. Motor sıcaklığında ani değişimlerde ilk olarak şüphelenmeniz gereken parça termostat olsun.

Motor hararet sorunu

Termostat’ı bozulan bir araçta en fazla görülen sorunlardan bir tanesidir. Eğer aracınızda bulunan termostat herhangi bir nedenden dolayı sıkışırsa ve devirdaim görevini yerine getiremezse, motor suyunuz soğuması için radyatöre gönderilemez bu yüzden aracınız hararet yapacak ve sizi zor durumda bırakacaktır. Termostat arızasının en dikkate alınması gereken yanı ise bu hararet sorunudur. Dikkate alınmaması durumunda maddi olarak aracınıza büyük zararlar verebilir.

Motorunuzun soğuk çalışması

Aracınızda bulunan Termostat bozulduğunda bazen tamamen açık pozisyonda kalır ve motor suyunuzun sürekli devirdaim olarak soğumasına sebep olur. Motor suyu sürekli devirdaim olduğunda aralıksız olarak radyatör tarafından soğutulacağından dolayı motor suyunuz ideal motor çalışma sıcaklığı olan 90 derecenin altına düşer. Hararet göstergenize baktığınızda uzun yoldayken motor sıcaklığınız 90 derecenin altına düşüyorsa orada bir sıkıntı var demektir. İdeal çalışma sıcaklığının altında çalışan bir motor hem yakıt tüketimi olarak cebinize zarar verecek hem de aracınızın performansını olumsuz yönde etkileyecektir.

Termostat arızası masrafı ne kadar tutar?

Düşündüğünüzün aksine termostat pahalı bir parça değil, küçük ve ucuz bir parçadır. Renault clio için konuşacak olursak 1 sene önce ben termostat’ı 25 liraya falan alıyordum şu anda ne kadardır bilmiyorum. Termostatınızın arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız ertelemeyin mutlaka değiştirin. Vereceğiniz 25-30 lira sizi 4 haneli masraflardan kurtaracaktır bundan emin olun. İki kuruştan kaçtım derken motorunuzu elinize alabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir