Dota 2 Başlangıç Rehberi – Nasıl Oynanır?

Oyuncu klavyesi

Her gün binlerce kişi, steamda uzun bir süredir en çok indirienlerden biri olan efsane MOBA oyunu Dota 2’ye başlıyor. Ancak bu tür oyunlara alışkın olmayan insanlar, oyunun mantığını bilmediği için oyuna girer girmez alakasız karakterlerle, alakasız lanelere gidip feedlemeye başlıyor. Doğal olarak hem kendi oyunlarını, hem de diğer arkadaşlarının oyunlarını mahvediyorlar. Bu makalede Dota’ye yeni başlayan arkadaşlara milleti sinir krizine sokmadan nasıl araya kaynayabileceklerini öğreteceğim. Böylece daha ilk oyundan moraliniz bozulmamış olacak. Evet kardeşim sen, ilk oyuna girdin ve feedledikten sonra google’a Dota 2 başlangıç rehberi yazıp buraya geldin biliyorum. Tam olarak doğru yerdesin!

Dota 2’de ilk yapmanız gerekenler

Dota 2 çatışma

Steamden oyunu indirip ilk giriş yaptığınız zaman, Dota 2 size daha önce moba tarzı oyunlar oynayıp oynamadığınızı soruyor. Eğer Dota 2 oynamadıysanız kesinlikle bu soruya “oynamadım” cevabını verin. Bu soruya genelde lolcü arkadaşlar “daha önce dota 2 oynadım” cevabı verip tutorialı geçiyorlar. Sonra da oyuna girip feedlemeye başlıyorlar. Bunun üzerine bir süre sonra “lol daha güzel yeaaa” diyip alt + f4 yapıp çıkıyorlar oyundan. Bu yüzden oyunun başında kesinlikle tutorial almanızı tavsiye ederim. Ben çabuk öğrenirim falan diyorsanız da alın. Tutorial aldıktan sonra hemen gaza gelip normal kişilerle oynamak isteyeceğinizi biliyorum. Ama moralinizin bozulmaması için bunu yapmamanızda fayda var. “Nasıl olsa beni, benim gibilerle eşleştirecek” gibi bir düşünceniz varsa atın onu kafanızdan.

Evet düşünceniz kısmen doğru ama Dota 2 de ranking sistemi olduğu için, rankı belirli sebeplerden çok fazla düşen ve daha kurtaramayacağını anlayan eski dota 2 oyuncuları yeni hesap açıp o şekilde oyuna yeniden başlıyor.  Yani siz acemilerle oynayacağım diye düşünürken prolar tarafından zalimce ezilip oyundan çıkabilirsiniz. Bu yüzden yapmanız gereken şey botlarla oynamaktır. Bunda utanılacak sıkılacak bir şey yok. Tüm heroların neler yapabileceğini görmek için ve genel olarak oyunun mekaniklerini öğrenebilmeniz için Dota 2’yi ilk başlarda botlarla oynamanız gereklidir. Bir süre botlarla zaman geçirdikten sonra normal oyunlara girebilirsiniz.

Dota 2 Rolleri

Dİğer oyunlardan farklı olarak Dota 2 gibi MOBA oyunlarında her karakterin bir rolü ve görevi vardır. Bu rolleri öğrenmeden normal bir oyuna başlamayın. Yani seçtiğiniz her karakter ile her şeyi yapamazsınız.

Carry

Görev yerleri Safe lanedir. İngilizcede taşımak anlamına gelmektedir. Dota 2’de Carry’ler takımın sırtlayıcısı taşıyıcısıdır. Düşman karakterlerle en çok mücadeleye girecek & sizin takımınızın zafer kazanmasını sağlayacak yegane roldür. Bir oyunda zafer kazanmak istiyorsanız yapmanız gereken şey Carry’nin kasılmasını sağlamaktır. Bir takımın en önemli rolü olduğu için oyuna yeni başlayan arkadaşların bu roldeki karakterlerden uzak durmasını öneririm. Takım arkadaşlarınız ne kadar iyi olursa olsun Carry iyi değilse, yenilgi kaçınılmazdır.

Support

Safe lane veya offlane de görev yaparlar. Support yani Destek rolündeki karakterlerin ana görevi oyunda bir takımın ihtiyacı olan şeyleri(ward vs.) karşılamak ve Carry’e destek olmaktır. Supportlar pek seviye veya altına sahip olmadığı için oyundaki en zayıf karakterlerdir. Bu yüzden tek başlarına çatışmalardan uzak durmaları gerekir. Takım çatışmalarında falan arka planda kalarak carry ve tanklara destek olurlar. Hiç bir zaman direk çatışmaya girmezler.

Tank

Tank diyince aklınıza direk sağlam bir şey geliyor değil mi? Dota 2 deki Tankların rolü de sağlamlıktır. Hangi karakterler tanktır diyecek olursanız zırh ve hp si yüksek olduğu için kolay kolay öldürülemeyen karakterlere Tank denir. Tankların görevi takım çatışmalarında dikkati üzerine çekip düşman takımın tüm ilgisini üzerine çekmektir. Bu sayede düşman takım Tank’a odaklanmışken, Carry hepsini tek tek indirir. Tanklar genelde offlane’de görev yapar.

Midder

Daha Dota’ye başlamadan önce bile bu rolü seçmek için birbiriyle kavga eden oyunculara rastlamışsınızdır. Midderlar haritanın en ortasında tek başına karşı takımın Midderı ile mücadele eden roldür. En çok istenmesinin ve sevilmesinin sebebi sanırım tek başına olması. Normalde bir lane’de iki karakter olduğu için expler bölünür. Midder tek başına olduğu için daha fazla exp ve altın kazanma şansı vardır. Bu yüzden midler her zaman oyunun başında diğer karakterlerden daha yüksek leveldir. Tabii feedlemedilerse…

Jungler

Oyundaki lanelerin yanı sıra, bir de haritadaki ormanda oyunun başından beri kimse ile çatışmadan ormandaki yaratıkları keserek seviye ve altın kazanabilen karakterlerler vardır. Bu karakterlere Jungler(ormancı) denir. Ancak oyundaki her karakter Jungler olmaya elverişli değildir. Ormandaki canavarlar, creeplerden yani sıradan lane canavarlarından daha güçlü olduğundan, onları kesebilmeniz için zırhı yüksek ve kendine hp veren karakterler gerekmektedir. Normal karakterlerle giderseniz, kasılamayacağınız için oyunda baya geride kalırsınız.

Takımınız için fedakarlık yapın

dota 2 takım arkadaşları
Photo by Dota 2 The International / CC BY 2.0

Evet doğru, Dota 2 de carryler en çok aksiyona sahip olan ve düşmanla en çok mücadeleye giren karakterlerdir. Bu yüzden oynaması çok zevklidir ama 5 kişi de Carry alırsa, zevk alacam derken “bir an önce bitse de çıksam” aşamasına gelebilirsiniz. Takımınızın o anda hangi role ihtiyacı varsa o karakteri seçerek destek olun. Eğer egoist bir kişiliğiniz varsa Dota 2 size göre değil, başlayıp diğer oyuncuların oyunlarını da mahvetmeyin. Örneğin siz support(destek)siniz, ve 3 kişi oyununuzun carry(taşıyıcı)sını kovalıyor. Bu durumda sizin taşıyıcıyı kurtarmak için elinizden geleni yapmanız gerekiyor. Gerekirse siz kendiniz ölün ama onun ölmesine müsade etmeyin. Carryler genelde yüksek seviye ve statlara sahip olduğu için, ölmeleri durumunda karşı takıma daha az altın ve tecrübe kazandıracaktır. Sizin support olarak ölmeniz takımınız adına daha yararlıdır.

Kurye sırası gibi durumlarda da arkadaşlarınıza tolerans gösterin. Örneğin, mid veya jungler gibi tek başına mücadele eden karakterlere müsade edin önce onlar kuryeyi kullansın sonra siz alırsınız. Takım arkadaşlarınızın hatalarını affetmeyi öğrenin. Her öldüğünüz de hemen chat’e “senin yüzünden öldüm” gibi şeyler yazarak takımın bütünlüğünü bozmayın. O cümleyi yazdığınız andan itibaren takım içi inatlaşma başlayacağından ve sürekli birbirinizle didişeceğinizden dolayı kazanma ihtimaliniz olmayacaktır. Her zaman dediğimiz gibi, ÖNCE TAKIM BÜTÜNLÜĞÜ!

İyi oyuncuları dinleyin

Dota 2 bir takım oyunu olduğu için hemen hemen her takım oyununda görüldüğü üzere, oyunda size karşı üstünlük kurmaya çalışan, akıl veren kişiler olacaktır doğal olarak. Bu kişiler eğer sizden daha iyiyse, yeni olduğunuz için onları dinlemeniz sizin yararınıza olacaktır. Tabii ki bu kendinizi onlara karşı ezdirmeniz anlamına gelmiyor. Bazı kişilerde kontrol manyaklığı oluyor, dediklerini yapmadığınızda sizi hakaret yağmuruna tutuyorlar. Bu durumda gaben reisin size tanıdığı hakkınız olan “susturma butonu” yardımınıza koşacaktır. Gerektiği zaman kullanmaktan çekinmeyin.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir