Şempanzelerin Ailevi Özellikleri

Genellikle insanlara benzer özellikleri ile dikkat çeken şempanzeler aslen Afrika kökenlidir. Aile yapıları geniş aile olarak sayılabilir çünkü genellikle kadın-erkek toplu bir biçimde yaşarlar, ancak, bu bütün grubu kontrol eden bir lider erkek vardır. Herkes bu liderin sözünü dinler ve dediğini yapar. Bu durum hatta “Maymunlar çehennemi” serisi gibi bir çok filme konu olmuştur. Dikkat ettiyseniz orada da lider bir maymun tüm maymunlara emir yağdırıyordu. Bu durum daha çok bir askeri sisteme benzemektedir. Yüksek rütbeli şempanze, düşük rütbeli şempanzeleri etkileyebilir kısacası. Bu yüksek rütbeli herkes tarafından saygı gören şempanze grubun fiziksel olarak en güçlüsüdür.

Bu askeri sosyal düzen sadece erkekler için değil aynı zaman da dişi şempanzeler için de bulunmaktadır. Şempanze grubundaki dişiler anne tarafından ayrıcalık kazanmaktadır. Örnek vermek gerekirse, annesi yüksek rütbeli olan bir dişi şempanze de ondan dolayı “ayrıcalık” kazanıp grupta saygı görenler arasına girmektedir. Bu dişiler gruptaki diğer dişilere sözünü kolayca geçirebilmektedir.

Peki ne işe yarıyor bu şempanzeler arasındaki rütbe olayı?

Rütbeli veya “ayrıcalıklı” şempanzeler grup içinde bulunan yiyeceklere diğerlerinden daha erken erişmektedir ve grup hareketlerine yön verebilmektedirler. Yiyeceklere erken erişmek mevzusunu aslında insanlardaki “sınıf” sistemi ile kıyaslayabiliriz. Örneğin bir evin hanımı ile hizmetçinin aynı masada yemek yememesi gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir