Lpg’li Araçlar Neden Kapalı Otoparklara Alınmıyor?

tüplü araba

Lpg’li araçları Türkiye’de çoğu kapalı otopark “güvenlik sebebi” ile kabul etmiyor. Peki neden? Gaz kaçağından dolayı patlama meydana gelebilirmiş. İyi de bu bildiğin iki yüzlülük değil mi. Bu mantıkla hareket edersek Türkiye’de, özellikle iç anadolu şehirlerin çoğunda doğalgaz hala yok. Millet tüp ile gaz ihtiyacını karşılıyor. Otoparklarda gaz kaçağı riski varda, evlerde yok mu bu gaz kaçağı riski? Ne yapalım. Gidip kaçak riski var diye tüm dairelere yasaklayalım mı tüp kullanmayı. Komple kökten çözüm bu olur sanırım. Ama hiç düşündünüz mü nasıl ihtiyacını karşılayacak peki bu insanlar.

Biraz araç sahipleri için de empati kurmaya çalışın. Aynı şekilde bunu otomobiller için de düşünün. Gaz kaçağı riski var diye bütün Lpg’li araçları kapalı otoparklara almamak nedir ya. Artık eskisi gibi değil. Önceden Lpg sonradan takılıyordu araçlara, artık Honda gibi büyük firmalar ürettiği araçlara fabrika çıkışlı LPG sistemleri takıyor.

Madem tüplü arabalar gaz kaçağı riskinden dolayı kapalı otoparklara giremeyecek, neden daha başından bu sistemlere izin veriliyor ki? Bakın artık firmalar fabrika çıkışlı olarak lpg dönüşümlü araç satıyor diyorum. Nedir LPG’li araçları kapalı otoparklara almamaktaki bu ısrarınız anlamıyorum. Yurtdışında bir çok ülkedeki çevreci insanlar LPG’li araç kullanımını teşvik etmeye çalışıyor. Neden biliyormusunuz? LPG’li araçlar çevreyi en az kirleten araçlar.

Lpg’li araçları kapalı otoparklara almayarak siz neyi teşvik ediyorsunuz biliyormusunuz? İnsanlar araç alırken bunu da göz önünde bulunduruyor. Örneğin “Kanka lpg’li araç alma ya kapalı otoparka almıyorlar”.  İnsanlar sonra da gidip çevreyi mahveden dizel araçlara yöneliyor.

Siz de böylece çevrenin yok edilmesine katkı sağlamış oluyorsunuz.

Bravo. Azminiz müthiş. Böyle devam edin.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir