Lpg’li Araç Yokuşta Çekmiyor

eski araba

Ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarının pahalı olmasından dolayı son yıllarda binlerce sürücü Lpg’li araçlara yönelmektedir. Ancak aracın orjinal yakıt sistemiyle oynandığı için ve çoğu kişi kaliteli sistemler yerine dandik sistemler taktırdığı için hem aracın motoruna zarar verip hem de sürücülerin en çok şikayet ettiği “Yokuşlarda çekmeme” sorununa sebep olmaktadır.

LPG’li araç yokuşta neden çekmez?

Öncelikle aracınızın kendi yakıt sisteminde bir sorun olup olmadığını kontrol edin boşuna zaman kaybetmeyin. LPG, Benzin ile kıyasladığında daha zor yanan bir yakıt olduğundan dolayı, Benzinde hissetmediğiniz sorunları LPG’de hemen görürsünüz. Eğer aracınız Benzinde sorunsuz ise, ancak LPG’ye aldığınızda düşük performans alıyorsanız LPG’ sisteminde sorun aramaya başlayabilirsiniz.

Şöyle devam edelim;

Her şeyden önce yokuşta çekmeme sorunlarının çoğuna yanlış yapılan LPG ayarı sebep olmaktadır. Bir gazcıya gidip aracınızın LPG ayarında bir sorun olmadığından emin olun. Eğer gaz ayarınızdan eminseniz o zaman gözlerinizi lpg enjektörlere çevirin.

Aracınızın yokuşta çekmemesinin bir çok nedeni olabilir. LPG sistemlerinde her silindir için bir enjektör bulunmaktadır. Bu enjektörlerden birinin tıkalı olması yada hiç çalışmama durumunda silindire gaz gitmeyeceği için aracınızın performansı gözle görülür bir biçimde düşecektir. Bunu düz yolda anlayamazsınız ama yokuşa falan vurduğunuzda hemen ortaya çıkar.

Lpg’li aracınızın enjektörlerinde bir sorun olup olmadığını anlamak çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey elinize bir pense almak ve enjektörlerden silindirlere giden gaz hortumlarını sırasıyla sıkmaktır. Normalde siz hortumu sıktığınızda o silindire gaz gitmeyeceği için aracınız teklemeye başlayacaktır. Eğer siz hortumu sıkıyorsanız ve aracınızda hiç bir değişiklik olmuyorsa o enjektör arızalıdır. Değiştirmeniz gerekmektedir. Aracınızın silindirlerinden birine doğru düzgün yakıt gitmiyorsa aracınız yokuşlarda bayılacaktır.

Lpg’li araçta neden arıza lambası yanar?

Enjeksiyonlu araçlarda Oksijen Sensörü diye bir parça bulunmaktadır. Bu parça egzoz’daki oksijen oranını ölçüp, aracın beynine bildirerek hava-yakıt karışımını ayarlamaktadır. LPG sistemi takılan araçlarda bu parça oldukça çabuk bozulduğu için aracınızın arıza lambasının yanmasına sebep olmaktadır.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir