Frenler Neden Ses Yapar? Belirtileri

fren diskleri

Camları açıkken, bir araç sahibinin duyabileceği en iğrenç seslerden birisi de her frene bastığında gelen o vıcık vıcık sestir. Her ne kadar o kadar önemli bir sorun olmasa da psikolojik olarak rahatsız eder insanı. Hani eskiden okullardaki tebeşirle yazı yazarken dişlerimiz kamaşırdıya. İşte bu da öyle bir şey.

Fren sistemi nasıl çalışır?

Öncelikle en çok kullanılan fren sistemi disk fren sistemidir.

Disk fren sistemlerinde bulunan parçalar ise;

  • Fren balataları
  • Dönen dişliler
  • Kaliperler

Bulunur.

Gaz pedalına her bastığınızda bu sistem fren sistemininin içinde bir basınç oluşturarak araçta bulunan fren hidrolik yağını sıkıştırır böylece de aracınızın durması veya yavaşlaması sağlanır.

Sesin frenlerden geldiğini nasıl anlarım?

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Camlarınızı açın ve saatte 20-30 km ile giderken frene hafif basın. Eğer aracınızdan her frene bastığınızda metallik bir sürtünme sesi geliyorsa ses frenlerinizden kaynaklıdır.

Frenlerin ses yapmasının sebebi

Genellikle frenlerinizden gelen bu sesin iki sebebi vardır. Bu sebepleri kendimce aşağıda sıraladım.

1) Bitik fren balataları

Aracınızdaki fren balataları siz kullandıkça aşınmaya başlar ve bir süre sonra da miladını doldurup ses yapmaya başlar. Bu sorunun üstesinden fren balatalarınızı değiştirerek gelebilirsiniz.

2) Tozlu & Pis Balatalar

Özellikle şehirde değil de, böyle köylük, kırsal topral yolun olduğu bir kesimde yaşıyorsanız balatalarınızın arası tozlanmış olabilir. Güzel bir yıkayarak ve balata spreyi kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Tabii baltalarınızı değiştirmeden önce bu yöntemi uygulamanız cebiniz için faydalı olacaktır. Sağlam bir parçayı değiştirmek istemezsiniz değil mi?

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir