Çevreye en az zarar veren yakıt hangisi?

diesel

dieselAraçların çevreciler tarafından eleştirilmesinin en büyük sebebi bildiğiniz gibi çevreye oldukça fazla zarar vermesi. Günümüzde içten yanmalı motorlara sahip olan otomobil, motorsiklet ve kamyon gibi araçların hepsi çalışırken çevreye zarar veriyor. Her ne kadar Egzoz Muayenesi gibi yöntemlerle bu durumun önüne geçilmeye çalışılsa da, pek başarılı olduğu söylenemez.

Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın; yakılan her yakıt çevreye zarar vermektedir. Bizim burada işlemeye çalıştığımız konu hangi yakıtın diğerine kıyasla daha az çevreye zarar verdiğidir.

Şimdi yakıtlara bir bakalım. Öncelikle gel gelelim araçlarda kullanan yakıtlara

LPG ( Gaz )

Her ne kadar motora zarar verdiği söylenip çoğu usta tarafından tavsiye edilmese de, çevreye en az zarar veren yakıt LPG‘dir. Amerika Birleşik Devletlerin’de çevreciler, doğaya en az zararı verdiği için LPG kullanımını tavsiye etmektedir. Ancak araçlara zararlı olduğu için sürücüler bu duruma pek bir sıcak bakmıyor.

Benzin

Gazdan sonra ikinci olarak çevreye en az zarar veren yakıtlardan birisi de Benzindir. Genellikle spor arabalarda kullanılır ve yanma noktası düşük olduğu için çevreye mazot kadar zarar vermez.

Mazot

Pis oluşu ve kolay yanmaması sebebiyle çevreye en fazla zararı veren yakıt mazottur. Mazot ile çalışan motorlar yakıt olarak ekonomik olsa da çevreye en büyük zararı vermektedir. Bu yüzden şu anda Avrupa’da, özellikle Almanya’da dizel araçların bir süre sonra şehir içlerine girmesi yasaklanacak, kademeli olarak da, 2020’lerden sonra tamamen kullanımı yasaklanacaktır. Dizel motorların üretilme sebebi ikinci dünya savaşında kullanılan benzinli tankların ateş altında kalması durumunda bir ateş topu gibi alev alev yanmasıdır. Dizel motorlar zor koşullarda da çalışmaları üzerine tasarlanmıştır.

Dizel motorların kullandığı yakıt çevreye en büyük zararı verdiğinden dolayı günümüzde popüleritesini yitirmeye başlamış yerini elektrikli veya hybrid motorlara bırakmaya başlamıştır.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir