Battle Royale Nedir?

nedir

Son yılların en popüler oyun tarzlarından bir tanesi de Battle Royale. İsmini 2000 yılında çekilen ve aynı konuyu işleyen bir japon korku filminden alıyor. 42 Öğrenci bir yerde mahsur kalıyor ve bir katile karşı direniyorlar. İşte 2017 yılında çıkan oyun türünün amacı da tam olarak bu. Hatta bugün milyonlarca kişi tarafından izlenen efsane film serisi The Hunger Games, nam-ı değer Açlık Oyunları‘da bu stilden etkilenerek çekilmiştir. Zamanla bu “hayatta kalma” savaşı her sektöre yayılmış en sonunda da oyun sektörüne ulaşmıştır. Bu oyun stilinin amacı kalabalık bir oyuncu grubunu bir yere toplayıp “yaşam savaşı” vermelerini sağlamak diyebiliriz kısacası. Oyun mekaniği haritalara hayatta kalmak için gereken ekipmanları yerleştirip salıyor oyuncuları adaya, en son kim kalırsa kazanıyor oyunu.

Şimdi gel gelelim bu oyun tipini benimseyen oyunlara;

PlayerUnknown’s Battlegrounds ( Pubg )

pubg
Photo by Whelsko / CC BY 2.0

Herkesin “Battle Royale” diyince aklına gelen ilk isimdir büyük ihtimalle Pubg. 2017 yılında insanları bu oyun türünün tiryakisi yapan oyun olarak bilinir. Bu oyun çıkmadan önce Battle Royale hakkında çoğu kişi bilgi sahibi bile değildi. Tamam Açlık Oyunları film serisi vardı ama mantıksal olarak insanlar kavrayamamıştı ne olup bittiğini. Pubg kısacası sizi bir haritaya atıyor ekiplarınızı veriyor ve yallah diyor. Bildiğiniz iç savaşın ortasında bırakıyor sizi. Ama bu iç savaşın tek farkı bir başınıza olmanız. Şu anda grafik olarak piyasadaki en kaliteli Battle Royale oyunu Pubg’dir. Bu oyunun en kötü yanı ise dünyanın en kaliteli bilgisayarına da sahip olsanız kasması.

Fortnite

fortnite
Photo by Whelsko / CC BY 2.0

Pubg piyasaya girip ortalığı salladıktan sonra ortaya çıkıp, Pubg’nin tahtını elinden alabilen ikinci bilinen Battle Royale oyunu. Bu oyunun Pubg’den farkı ise çizgi film gibi grafikleri olması ve sizin kendinizi savunmanız için çatışma zamanında etrafınıza yapılar inşa etmenize olanak sağlaması. Bu durum yenilgiyi kabul etmeyip hala Fortnite’e geçiş yapmaya direnen Pubg oyuncularına en büyük bahaneyi sağlıyor. “Bunu oynayacağıma gider Minecraft oynarım” diyerek kendilerini savunuyorlar, ancak, Fortnite 2018 yılında hem kazandığı para hem de oyuncu sayısı bakımından Pubg’ye fark atmıştır. Bazı eleştirmenler Fortnite’ın, Pubg’ye karşı elde ettiği başarıyı “Free to Play”, yani Ücretsiz olmasına bağlıyor. Ben de bu konuda hak veriyorum. Sonuçta Fortnite’ı bedava oynamak varken neden gidip para verip PUBG alsın bu millet.

Apex Legends

Apex Legends

Battle royale furyasına son katılan oyunlardan bir tanesi de Apex Legends oldu. 2019 yılının daha başında çıkmasına rağmen milyonlarca oyuncuyu Fortnite ve Pubg gibi oyunlardan kendisine çekmeyi başararak dikkatleri topladı. Aslında bakarsanız bence Apex Legends şimdiye kadar çıkmış en başarılı Battle Royale oyunu. Apex Legends’ı diğer battle royale oyunlarından farklı yapan şey karakter sistemine sahip olması diyebilirim. Diğer oyunlar tek tip karakterli olurken, Apex Legends’da karakter seçerek oyuna giriyorsunuz ve her karakterin ayrı ayrı birbirinden eğlenceli yetenekleri var. Bu da oyunu daha eğlenceli hale getiriyor. Bunun yanı sıra oyunla ilgilenen bir teknik ekibi var, sürekli güncelliyorlar ve yeni karakterler özellikler falan ekleniyor. Örneğin bir bug bildirildiğinde kısa bir süre sonra şak bir update geliyor ve düzeliyor.

Şimdilik oyunun iki eksiği var bence. Nedir derseniz bence tek harita olması hoş bir durum değil, farklı haritalar olsaydı daha da güzel olurdu bence. İkincisi ise tek bir oyun modu var 3 lü eşli olarak oynayabiliyorsunuz sadece. Solo ve ikili oyun modları da olsaydı efsane olurdu. Ama zamanla geleceğini düşünüyorum çünkü bir çok oyuncunun bu yönde isteği var.

Her şeye rağmen, “Battle royale nedir” derseniz, ben size Apex Legends derim. Çünkü kendim de oynuyorum 🙂

Battlefield 5 Battle Royale Modu

battlefield 5 battle royale
Photo by BagoGames / CC BY 2.0

Her ne kadar kesin olmasa da, bu sıralarda yeni çıkacak Battlefield 5 oyununun Battle Royale modunun olacağı iddaa ediliyor. Eğer böyle bir şey olursa Fortnite ve Pubg tarihin tozlu raflarında yerini alır diye düşünüyorum. Battlefield gibi efsane bir seriye hiç bir yeni yetme oyun karşı koyamaz. Grafiksel ve arayüz açısından çok üstün olduğu için oyun çıktıktan kısa bir süre sonra Battlefield 5, Battle Royale piyasasını ele geçirir. Battlefield’ın geliştirici firması bile oyun camiasında esen Battle Royal rüzgarını görmüş ve bu işe de el atmış. Yakın zamanda neler olacak hep beraber göreceğiz.

Battle Royale’in sonu nasıl olacak?

Bildiğiniz üzere bir zamanlar pokemon go vardı ilk çıktığında oyun Türkiye’den ipleri bile kabul etmezken milyonlarca kişi telefonunun konumu falan değiştirerek bir şekilde oynuyordu. Sokaklarda pokemon yakalamaya çalışan insanlara bakıp “bunlar ne yapıyor ya” diyordunuz. O kadar hızlı gelip geçti ki ben bi ara uzun süre gündemi meşkul eder diye düşündüm ama öyle olmadı. Sadece bir kaç içinde unutuldu oyun. Aynı şeyin Battle royale oyunları içinde geçerli olacağını düşünüyorum. Bu aralar artık kelimenin tam anlamıyla “herkes” oynuyor, özellikle Pubg. Tiki kızlar bile artık instagrama Pubg screenshotları atmaya başladı bi anda dumur olduk. Evet doğru şu anda baya ortalığı sarmış durumda Pubg ve türevleri oyunlar, ama ben çok uzun olmayan bir süre içinde Battle royale tarzı oyunların tarihin derinliklerine gömüleceğine inanıyorum. İlla ki Battle Royale’in tahtını elinden alacak başka oyunlarda pisaya çıkacak bir gün.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir