Aracın Stop Etme Nedenleri

klasik araba

Araç sahiplerinin moralini bozan sorunlardan biri de araçlarının stop etmesidir. Bu stop etme aracınızın motoru hem sıcakken, hem de soğukken başınıza gelebilir. Bu durum özellikle trafikte başınıza geldiğinde oldukça sinir bozmaktadır. Aynı zamanda cebinize de zarardır çünkü bir araç sadece ateşlemeyi doğru düzgün yapamazsa stop eder. Bu da yakıt tüketiminizi negatif bir biçimde etkileyecektir. Ateşlemeyi doğru düzgün yapamayan bir araç normalden daha fazla yakıt tüketecektir.

Gel gelelim aracın stop etme nedenlerine.

Unutmayın ki aracınızın stop etmesi sadece bir nedenden dolayı değil, bir çok farklı nedenden olabilir.

Birincisi eğer aracınız benzinli ise, ateşleme sistemi parçalarını öncelikle bir gözden geçirmeniz gerekmektedir.

Ateşleme sistemi parçaları nelerdir?

Bujiler – Buji kabloları ve Ateşleme bobini.

Eğer bu parçalarınızın herhangi birinde bir sorun varsa aracınız doğru düzgün ateşleme yapamayacağından dolayı aracınızın stop etmesine sebep olabilir. Bu durumda parçaları değişmeniz gerekmektedir.

İkincisi bir sebep emme manifolduna giden hava hortumlarının birinde kaçak olabilir. Bir kaçak olması durumunda yanma odasına giden hava azalacağı için ateşlemeyi doğru düzgün yapamayacaktır. Bu sebepten dolayı da aracınız stop edebilir.

Üçüncüsü ateşleme sistemi ve hortumlardan sonra bir aracın stop etmesine sebep olacak şey ise aracınızda bulunan sensörlerdir(Bu durum enjeksiyonlu araçlar için geçerli. Karbüratörlü araçlarda hava yakıt karışımı elle ayarlandığı için). Sensörler yanma odasına ne kadar yakıt, ne kadar hava gideceğini belirlediği için ateşleme de önemli bir rol oynamaktadır.

Arızalı bir sensör, aracınızın beynine yalan yanlış bilgiler göndereceği için ateşlemenin verimli olmasını engelleyecek ve aracınızın stop etmesine sebep olacaktır.

Seyir halindeyken stop etme sebebi

Eğer aracınız seyir halinde iken stop ediyorsa büyük ihtimalle bu sorun sübaplarınızdan kaynaklanıyordur. Sübap erimesi benzinli araçlarda görülen en büyük sorunlardan bir tanesidir. Bu durumda sübaplarınızı değiştirmeniz gerekebilir.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir