Arabanız yağ mı kaçırıyor? İşte Sebepleri

Arızalı araç

Arabanızın yağ kaçırdığını mı fark ettiniz? Merak etmeyin ve canınızı sıkmayın bu durumdan muzdarip bir tek siz değilsiniz. Türkiye’de neredeyse her yerde yollara damlamış siyah yağ lekelerini görmüşsünüzdür. Peki bir araba neden yağ kaçırır hiç merak ettiniz mi? Buna sebep olan şeyler nelerdir bu yazımızda onu konu alacağız.

Motor yağı bir araç için oldukça hayati öneme sahiptir. Çalışan durumdaki motorun mekanik olarak yorulmasını ve aşınmasını engeller. Bu yüzden motor yağınızın sokaklarda leke olarak değil de, motor bloğunuzun içinde olması motorunuzun ömrü için yararlı olacaktır. Motor yağının sadece aracınızın motorunun aşınmasını sağladığını düşünüyorsunuz yanılıyorsunuz. Aynı zamanda aracınızın hararet yapmasını da engelleyerek kısa zamanda conta yakmanızın önüne geçiyor.

Bugün önemsemediğiniz küçük bir yağ kaçağı, bir süre sonra büyük bir yağ kaçağına dönüşüp motorunuzun yağsız kalmasına sebep olabilir. Basit bir sorun yüzünden motorunuzu elinize alabilirsiniz. Bunun olmasını istemezsiniz değil mi?

Peki bir motor neden yağ kaçırır? Gel gelelim bunun başlıca sebeplerine.

1) Aracınızın yağ filtresi

Yağ filtresi aracınızın yağını sürekli süzerek motor yağınızın temiz ve saf kalmasını sağlar. Düzgün takılmamış bir yağ filtresi takılı olduğu yerden yağ kaçırabilir. İlk olarak yağ filtrenizin bulunduğu yerden yağ akmadığına dikkat edin.

2) Motor yağ tahliye kapağı

Aracınızın motorunun en alt kısmında bulunan bir kapak vardır. Bu motor yağı değişirken, eski yağın tahliye edilmesini sağlar. Bu kapak eskidikçe yağ kaçırmaya başlar. Bazen kapaktan değilde, contası yüzünden de kaçırdığı bilinmektedir.

3) Üst kapak contası kaçağı

Motor bloğunuzun üst kapağının contası hararet yada başka bir nedenden dolayı aşınmış olup, oradan yağ kaçırmaya başlamış olabilir. Üst kapağın kenarlarına bakıp yağ kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Eğer yağ kaçağı görüyorsanız, üst kapak contanız yanmış, aracınız oradan yağ kaçırmaya başlamış demektir. Contayı değişirseniz yağ kaçırma sorunundan kurtulacaksınız.

Unutmayın bu işlemler karşılanması zor işlemler değildir. Yağ kaçağı sadece aracınıza değil, aynı zamanda doğaya da zarar veriyor. En kısa zamanda bu sorununuzu gidermeniz hem cebinize hem de doğaya faydalı olacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir