Aracım Egzoz Muayenesinden Geçmedi

egzoz

Aracını muayeneye götüren kişilerin evraklarını teslim ettikten sonra ilk olarak yapmalarının istendiği şey ise hemen istasyonun yanında bulunan yerde egzoz muayenesi yapıp pul almalarıdır. Yeni araçlar için bu pul hiç bir sorun teşkil etmeyip kolayca alınabilirken, özellikle eski dizel araçlar için kabus olmaktadır. Emisyon oranları çok yüksek çıktığından dolayı bu yüzden muayeneden geçememektedir. Bu pul otomobiller için her 2 yılda bir, kamyonetler için ise her yıl alınmak zorundadır.

Egzoz muayenesinin amacı nedir?

Bildiğiniz üzere içten yanmalı motorlar çalışır durumdayken egzozlarından dışarı doğaya ve insanlara zarar veren zehirli atıkları çıkarıp çevre kirliliğine sebep olduğu için egzoz muayene testi özellikle Avrupa ve Amerika’da doğayı koruma amaçlı ortaya çıkarılmış sonra da Türkiye’ye gelmiştir. Egzoz muayenesinin amacı emisyon değerleri fazla olan araçların trafikte yer almamasıdır.

Yüksek emisyon değeri çıkmasının sebepleri nelerdir? Neden muayeneden geçmez?

1) Motor sorunu

Aracınız çalışırken silindir bloğunun içinde bir basınç oluşur. Çatlak, conta yanığı vs. herhangi bir sorunda basınç kaybı oluşacağı ve yanma verimli gerçekleşemeyeceği için aracınız siyah duman atacaktır.

2) Sensörler

Kullandığınız aracın ecusu ateşleme işlemini aracınızda bulunan sensörler vasıtasıyla gerçekleştirmektedir. Sensörlerde oluşabilecek herhangi bir sorun veya sorunlar yüzünden beyin bu konuda yanlış bilgileneceği için verimli bir yanma gerçekleşmeyecektir bu durumda da aracınız siyah duman atabilir.

3) Arızalı Katalizör

Her araçta bulunan bir parça olan katalizör, yanma işlemi sonucunda dışarı çıkacak olan pis gazı bir nebze olsun temizleyerek egzozdan dışarı vermektedir. Ne kadar işe yaradığı tartışılır ancak bu durum bile egzoz muayenesine etki edecektir. Katalizörünüz arızalıysa emisyon değerlerinizin yüksek çıkması olasıdır. Ayrıca unutmamak gerekir ki Katalizör pahalı bir parçadır.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir