Silindir Kapağı Çatlağı Belirtileri

silindir kapağı

Bir aracın başına gelebilecek en pahalı sorunlardan birisi de Silindir Kapağı Çatlağıdır. Bu sorun genellikle Silindir Kapak Contası yanması ile aynı belirtileri göstermektedir ancak tespit edilmesi daha zordur. Genellikle iş bilmez ustalar bu ikisini birbirine karıştırıp müşterileri mağdur etmektedir. Silindir kapak çatlağını tespit etmenin bir çok yolu bulunmaktadır.

Silindir kapağı nedir ve ne işe yarar?

Silindir kapağı, içten yanmalı motorlardan en önemli parçalarından bir tanesidir. Silindir kapağının görevi, silindir kapak contası yardımıyla birlikte araçlardaki silindirlerin kapalı kalarak içeri gereksiz hava girmesini engeller ve yanma odasına yağ kaçağını önler. Silindir kapağının görevi tüm bunların olmasını engelleyerek silindirlerin içinde gerçekleşen yanmanın daha verimli olmasını ve aracınızın yağsız kalarak kendine zarar vermesinin önüne geçer.

Silindir kapağı neden çatlar?

Silindir kapağı genellikle araçların çok zorlanması, hararet yaptırılması ve yağsız çalışması gibi durumlarda görülür. Benzinli & Lpg’li araçlarda, Dizel araçlara nazaran daha sık görülür. LPG gibi yüksek yanma gerektiren sistemler silindir kapak çatlağını daha da tetiklemektedir. Yüksek devirlerde araç kullanmayı seven birisiyseniz sizin de bir gün bu sorunla karşılaşmanız muhtemeldir. Tabii ki bu durum Silindir kapağı çatlağı sadece eski ve zorlanmış arabalarda görülür anlamına gelmiyor. Motor ustalarına sorarsanız size bayiden alınmış en son model araçlarda bile silindir kapağının çatlaması vakalarıyla karşılaştıklarını söyleyeceklerdir. Bunun sebebi bazı son model araçların montaj aşamasında parçaları doğru düzgün takılmamaktadır. Bu durumda bazen son model araçlarda bile zamanla silindir kapağında çatlak oluşmaktadır.

Çatlak bir Silindir Kapağına sahip araçta başlıca görülebilecek sorunlar ise şunlardır;

Motor suyu eksilmesi

Silindir kapağı çatladığı zaman motor suyu çatlaktan dışarı akmaya başlayacaktır. Bu da bir süre sonra motor suyu azalacağı için aracınızın hararet yapmasına sebep olacaktır. Düzenli olarak motor suyunuzun yeterli olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Motor yağı kaçağı / eksilmesi

Motor Yağı Kaçağı
Photo by M Fortune / CC BY 2.0

Motor suyundan daha tehlikeli olarak, motor yağı kaçağı olmazsa olmaz belirtiler arasındadır. Silindir kapağınızda oluşacak bir çatlak, kapak çatlağından kaçan motor yağı bir süre sonra yanma odasına sızmaya başlayacak ve aracınızın motor yağı eksilterek hararet yapmasına sebep olacaktır. Düzenli olarak motor yağını kontrol etmeniz aracınızın yağsız kalmasını önleyecektir. Unutmayın; yağsız yada eksik çalışan bir motor kendi kendini aşındırır ve sizi daha büyük masraflarla yüzleştirebilir.

Gaz yememe / Performans kaybı

Silindir kapağındaki en ufak bir çatlak aracınızın basınç kaybı yaşamasına sebep olacağından dolayı yolda giderken “abi gaza sonuna kadar basıyorum hızlanmıyor araba” tarzı şikayetleriniz artacaktır. Neden mi böyle oluyor? Motorun kendi beygirini üretmesi silindir bloğunun içinde bulunan basınç’a bağlıdır. Ne kadar yüksek basınç, o kadar yüksek beygir. Çatlak basınç kaybına neden olduğu için motorun beygirinin düşmesine de sebep olacaktır.

Eğer bu tarz belirtiler sizde de varsa mutlaka en kısa zamanda bilgili bir motor ustasına yada servise gitmenizde fayda vardır. Unutmayın, erken müdahale hem aracınıza hem de cebinize faydalıdır.

Dikkatinizi Çekebilir

1 Comment

  1. Benim 2003 Model Nissan Primeram var su eksiltiyor silindir kapağı çatlağı olmasından şüpheleniyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir