Rusya ve Ukrayna Arasındaki Sorun

rus dansçı

Herhalde uzun bir süredir Ruslar ve Ukraynalıların birbirini sevmediğini fark etmişsinizdir. Çoğu kişi bu iki millet arasındaki “çatışmanın” Sovyetler Birliğinin dağılmasından itibaren ortaya çıktığını falan zannediyor ama o olayın aslı öyle değil, çok daha eskilere dayanıyor. İlk olarak 1917 yılında Rus devrimi sırasında Ukrayna’nın, Bolşeviklere karşı verdiği bağımsızlık savaşıyla başlıyor. Ukrayna her ne kadar kısa süre kendini savunabilse de, Rusya’da başarılı olan Bolşeviklerin Ukrayna’ya yönelmesiyle bağımsızlık mücadelesini kaybediyor ve Sovyetler birliği işgaline uğruyor. Sovyetler birliğine kendi isteğiyle katılmaması ilerde büyük sorunlara yol açıyor tabii ki.

Ukraynalılar neden Rusları sevmez?

Her ne kadar Sovyetler Birliği dağılsa da, Rusya yönetimi hala eski Sovyet ülkelerinde hakimiyet kurmakta hevesli olduğu için Ukrayna da bu hevesin bir kurbanı olmaktan kaçamıyor.

Ukrayna’nın tam bağımsızlığını kazandığı yıl olan 1991’den 2014 yılına kadar Ukrayna yönetimi genellikle Rusya yanlısı olduğu için Rusya ile ilişkileri çok iyi gidiyordu, bu yüzden ufak tefek toprak kavgalarını, Ukrayna’nın NATO’ya ve Avrupa Birliğine katılmak istemesini saymazsak Rusya ile her şey güllük gülistanlıktı, taa ki 2014 yılında Ukrayna Devrimi patlak verene kadar. Bu devrimle beraber daimi Rusya yanlısı olan Yanukovich hükümeti düşürüldü ve Yanukovich Rusya’ya kaçtı. Ukrayna devrimi, Ukrayna ve Rusya arasındaki ilişkilerde dönüm noktası oldu. Bu olaydan sonra Ukrayna tamamen batıya yöneldi, Rusya ile olan tüm ilişkilerini kesip batı ile yakınlık kurmaya başladı. Ukraynalılar da aralarında olan bu politik sıkıntılardan dolayı rusları pek sevmez.

Ukrayna ve Rusya arasındaki sorunlar neler onlara bakalım.

Kırım Meselesi

kırım

1954 yılına kadar Rusya toprağı olan Kırım, 1954 yılında Sovyet yetkilileri tarafından Ukrayna’ya veriliyor. Bir hediye olarak mı yoksa başka bir sebepten mi bilinmez. Sovyetler Birliğinin hiç dağılmayacağını düşünmüşler sanırım. Sovyetler birliği dağıldıktan sonra tekrardan “ulus” olmayı başarabilen Ruslar, Kırım’ın neden Ukrayna’ya verildiğini sorgulamaya başlayıp, Ukrayna’ya Kırımı veren Sovyet Yetkililerini vatan hainliğiyle suçluyor ve tekrar geri alma mücadelesi veriyor. 2014 yılında oradaki etnik nüfusunu kullanan Rusya’nın Kırımda yaptığı referandumla beraber Rusya uzun bir aradan sonra Kırım’a tekrardan sahip oluyor (Kırım’da etnik olarak Rusların çoğunlukta olduğunu belirtmekte fayda var).

Donbass Savaşı

Ukrayna ile arasının oldukça açıldığını gören ve Ukrayna’nın batıya yakınlaşmasından rahatsız olan Rusya, Ukrayna’nın doğu bölgelerindeki etnik Rus nüfusunu kullanarak el altından Ukrayna’nın Donbass bölgesinde bağımsız farklı bir Rus devleti kurma amacıyla bir “Vekil savaşı(Proxy war)” başlatıyor. Her ne kadar Rusya bunu şiddetle kabul etmese de, çoğu ülke Donbass bölgesindeki Rus isyancıların, Rusya desteğiyle eylemlerini sürdürdüğünü düşünüyor.

Ruslar ve Ukraynalılar arasındaki sorun şimdilik bunlardan ibaret.

Dikkatinizi Çekebilir

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir