Rammstein Nazi Sempatizanı mı?

bundestag

Rammstein’ın gerçekten Nazi sempatizanı olduğunu iddia edenler var. Sanırım sırf Alman oldukları için ve metal müzik yaptıkları için insanların bunu söyleyebilmesi çok kolay. Sonuçta metal sert bir müzik tarzı. Bu sertlik, bu gruptaki üyelerin Alman olmalarıyla birleşince insanların çenesine düşüyor. Dünyadaki tek metal müziği Almanlar mı yapıyor arkadaş. Amerikalılar da yapıyor bunu, Ruslar da yapıyor. Evrensel bir müzik yani. Bu müziğin doğasında var sertlik ama Almanlar yapınca sorun oluyor.

Hayır bu suçlamayı yöneltmeden önce bir araştırın değil mi?

Rammstein Konseri
Jonas Rogowski [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons
Till Lindemann‘ın bu konu ile ilgili yaptığı açıklama şu:

Bizim, Rammstein olarak, Nazi gruplarıyla herhangi bir bağlantımız yok ama insanlar sürekli bizi bunlarla suçluyor. Bir klibimizde makineli tüfekli iki üyemiz olduğu için ve Alman olduğumuz için insanların aklına ikinci dünya savaşında olan hazin olaylar geliyor. Bu kesinlikle hoş değil.

Nazi iddaalarına karşı Till Lindermann’ın kendi ağzından savunmasının videosunu veriyorum.

Bu açıklamasına rağmen hala Rammstein’a nazi saçmalıklarını yöneltenlere diyecek bir şey bulamıyorum. Kim ne derse desin Rammstein benim için efsane bir gruptur ve her şarkısının bende ayrı bir anısı vardır. Ayrıca bana metal müziği sevdirendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir