Clio Symbol 1.4 Benzinli Nasıl? Alınır mı?

Clio Symbol

İlk arabası 2005 Model Clio Symbol 1.4 Benzinli olan biri olarak size bu araçla yaşadığım anılarımı anlatacağım. Alınıp alınamayacağına siz karar verin. Herkes gibi ben de milletin “Clio 2 1.4 al abi. Hem parçası ucuz hem de yakıtı. Kolay kolayda bozulmaz” sözüne kanıp aldım bu kalitesiz aracı. Yakıt konusunda kesinlikle katılıyorum araba resmen kokluyor yakıtı, özellikle lpg de yakmıyor bildiğin. Yedek parça konusuna gelince evet piyasadaki çoğu arabadan ucuzdur parçaları ve bolca yan sanayisi bulunmaktadır. Aynı zamanda da dandiktir buna bağlı olarak. Kapıyı açıp kapatırken falan zaten bir aracın sağlamlığını anlarsınız. Bu arabanın kaportası bildiğin teneke gibi, insana hiç güven vermiyor; Doğal olarak gaza fazla basamıyorsunuz korkudan. Biraz elimle zorlasam ezilip içeri girecek o derece yani. Benim arabamda sadece şöför tarafında güya bir hava yastığı vardı ama bir kaza durumunda açılacağından şüpheliyim.

Gel gelelim bu araba ile yaşadığım sıkıntılara. Aracı aldıktan 10 gün sonra arabanın silindir bloğu çatladı ve sanayide geçireceğim o kabus günler de onunla birlikte başladı. Motor suyuna yağ karıştırmaya başladı araba. Bilmeyenler için söyliyeyim. Blok çatlağı demek motorun inmesi demek. Yani bir aracın başına gelebilecek en büyük sorunlardan bir tanesi. Meğersem bu arabaların kronik sorunuymuş ben bunu bilmiyordum tabii. İşin kötü tarafı benim gibi küçük bir şehirde yaşıyorsanız bu sorunun üstesinden gelecek bir usta da bulamıyorsunuz. İlk götürdüğüm usta yanlış tespit yaparak aracın silindir kapak contası yaktığını söyledi. Neyse tamam dedik değiştirdik contayı (800 TL) hala motor suyuna yağ karıştırma sorunum devam etti düzelmedi. Bu sefer başka bir ustanın yanına gittim anlattım durumu. Bana motor bloğunda çatlak olduğunu. Çözüm olarak motorun indirilip çatlağa kaynak ve rektefe yapılacağını söyledi. Bütün bunların masrafının ise 3000 TL civarı tutacağını söyledi. Buna da tamam dedim ve bıraktım arabayı. 1 hafta sonra beni aradılar ve aracınız hazır dediler. Aracımı alıp bir kaç gün kullandığımda gerçekten de yağ karıştırma sorunumun düzeldiğini gördüm. Artık kaputu açtığımda genleşme kabında yağ görmüyordum.

Ne etti şimdiye kadar yaptığım masraf ? 800 + 3000 = 3800 TL

Peki bu kadar yeter mi? Tabii ki Hayır…

Oh be sonunda kurtulduk derken aracı 1000 km falan kullandıktan sonra bu seferde aracın teklediğini fark ettim. Bu sorun başka birinin başına gelse en fazla 50 liraya buji değiştirerek kurtulur. Ama ben öylemiyim? Tabii ki hayır. Her şeyin en kötüsü benim başıma gelmeli, yoksa olmaz. 3 tane farklı enjeksiyoncuya gittim Buji + Buji kablosu + Ateşleme bobini değişti araba hala teklemeye devam ediyor. Araba olduğu yerde teklemiyor. Sadece gaz verince tekliyor. Doğal olarak sübaplardan kaynaklı bir sorun değil. Ben hala bu sorunla uğraşmaya devam ediyorum.

Ben bu arabayı almadan önce kimse beni uyarmadı. Ben sizi uyarıyorum. Clio 1.4 Benzinli motorlarından kesinlikle uzak durun. Arabalardan soğursunuz.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir