Clickbait nedir?

clickbaitClickbait diye tabir ettiğimiz şeyi aslında çoğu Youtuber arkadaşımız yapıyor. Aslında o kadar tıklama alamayacak içeriklerin thumbnail’ına dikkat çekici bir başlık ve fotoğraf koyup insanların daha fazla tıklamasını sağlamalarına deniyor. Az önce çoğu demişim ama aslında hepsi yapıyor. Türkçeye çevirecek olursak “Tık yemi” tarzı bir şey çıkıyor ortaya sanırım. Önceden çok fazla dikkat çekmiyordu. Bunu yapanlar genelde amaçlarına ulaşıp haksız yoldan binlerce gösterime sahip oluyorlardı, ancak son zamanlarda insanlar bilinçlendiği için bunu yapan videolara dislike yağmuru atıyorlar. Sonucundada video sahipleri beğenileri falan kapatıp kurtulmaya çalışıyorlar bu dislike yağmurundan.

Bir örnek verecek olursak mesela Youtube’da gezinirken bir video thumbnail’inde bulutlar gördünüz, dikkatinizi çekti ve tıkladınız. Ama video açılınca o sizin bulut sandığınız şeyin aslında Blurlanmış deniz olduğunu farkettiğiniz an Clickbait kurbanı olmuş oluyorsunuz.

Bu durumda yapmanız gereken şey ne? Tabii ki videoya dislike’ınızı verip oradan hızlıca uzaklaşmak. Bu şekilde izlenme sayısını arttırmaya çalışan Youtuber’lara kesinlikle aman vermeyin. Bunlar yüzünden çöplüğe döndü ortalık. Aradığımız şeyi bulamaz hale geldik.

Eninde sonunda akıllanıp bunu yapmayı bırakacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir