Lada Samara hararet yapar mı?

Lada Samara Kırmızı

Daha önce Lada Samara kullanmamış insanların ağzından düşürmediği; “Lada Samara Rusya şartlarına göre üretildiği için Türkiyede hararet yapar” sözü tamamen bir saçmalıktır. Bu kişiler daha önce Lada Samara kullanmadıkları için kulaktan dolma bilgilerle insanlara akıl vermeye çalışırlar. Bu kişilere kulak asmayın. Öncelikle şunu unutmayın ki bir aracın hararet yapıp yapmaması tamamen aracın soğutma sistemiyle alakalıdır. Soğutma sistemi kötü olan, hor kullanılmış, radyatörü tıkanmış bir bir Lada Samara hararet yapar doğrudur. Ama bu aracın kendisi ile alakalı değil, soğutma sisteminin kötü durumda olmasıyla alakalıdır.

Lada Samara’nın hararet şöhreti

Bildiğiniz üzere, Lada Samara gibi araçlar dar gelirliler tarafından her anlamda ekonomik olduğu için tercih edilen bir araçtır. Parçası olsun, yakıt tüketimi olsun her şeyi ucuzdur. Bu yüzden bu arabayı alan kişiler fazla para harcamak istemez aracına ve genelde bakımsız bir şekilde binip, o şekilde de satarlar. Haliyle bir süre sonra soğutma sisteminin parçaları eskir ve değişme zamanı gelir. Soğutma sistemi elemanlarını değiştirmediğinizde bir örnek veriyorum radyatör tıkanır, hortumlar tıkanır vs. Bu durumda aracınızın devir daimi düzgün bir şekilde olmayacağından dolayı Lada samaranız hararet yapar.

Hararet sorunundan nasıl kurtulurum?

Eğer sizin de bir Lada Samaranız varsa ve hararet yapmasından şikayetçiyseniz. Soğutma sistemi elemanlarını yenileyerek bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Daha öncede bahsettiğimiz gibi bu araçların parçası falan çok ucuz ve heryerde bulunabiliyor. Yeni bir Lada Samara aldığınızda ilk olarak gidip bir soğutma sistemini kontrol ettirin ne durumda diye. Radyatör deliklerine sakız mı sıkıştırmışlar, hortumlar tıkalı mı vs. Bunlar önemli ve sizi daha büyük masraflardan kurtaracak şeyler.

Mavi Lada Samara
Photo by Riley / CC BY 2.0

Unutmayın ki; Kronik hararet sorunu olan bir Lada Samara yoktur, bakımsız bir lada samara vardır.

Dikkatinizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir